Последни новини

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

доц. д-р Георги Йорданов с награда на Съюзът на изобретателите в България за селекционер на 2024 година

28-11-2024 Hits:136 Новини

доц. д-р Георги Йорданов с награда на Съюзът на изобретателите в България за селекционер на 2024 година

    На 26.11. 2024 г. в гр. София се проведе конкурс за селекционер и изобретател на 2024 г., организиран от Съюза на изобретателите в България. Наградени бяха трима селекционери от Селскостопанска Академия - Институт по полски култури- Чирпан и Институт по царевицата - Кнежа. Доц. д-р Георги Йорданов е водещ селекционер в ИЦ - Кнежа и бе отличен за създадени през 2024 г. три царевични хибрида - захарна, пуклива и за зърно и силаж. Престижната награда беше връчена лично от проф. Лукипудис на официална церемония. Ръководството на Института благодари на доц. д-р Йорданов за приноса му в българската селекция на царевица, като автор на 8 хибрида със значим пазарен дял, и му желае да бъде здрав и да продължи да работи като безспорен професионалист и блестящ селекционер. Поздравяваме всички отличени селекционери и им желаем още много творчески успехи.          

Read more

Днес отбелязваме Деня на народните будители!

01-11-2024 Hits:172 Новини

Днес отбелязваме Деня на народните будители!

  Честит празник на народните будители!  Това е един много специален ден за България, в който отдаваме почит на всички онези български просветители, книжовници, революционери и борци за национално освобождение, които с делата си са събудили и поддържали българския дух.  Това е ден, в който се отдава почит и на всички учители, книжовници и просветители, които са допринесли за запазването и развитието на българската култура и идентичност. Чрез своите открития и трудове, учените и изследователите са помогнали за развитието на знанията, науката и технологиите. Празникът за първи път се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. От 1922 до 1945 г. е общонационален празник. От 1945 г. празникът е отменен и след дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание, на 28 октомври 1992 г., се възобновява традицията на празника.      

Read more

Честит празник! Честваме 139 години от Съединението на България

06-09-2024 Hits:308 Новини

Честит празник! Честваме 139 години от Съединението на България

Днес честваме 139 години от Съединението на България. На 6 септември 1885 г. хиляди българи, живеещи на изкуствено разделена територия, се обединяват и заживяват заедно вече не само духом, но и без географско разделение помежду си.   Това е една забележителна дата в историята на страната. След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия. Останалото под османска власт българско население се стреми към обединение с освободените българи. Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет, който трябва да осъществи съединяването на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с местното население, се учредяват и комитетите „Съединение“.  През февруари 1885 г. начело на комитета застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг. Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението въпреки силната народна воля, начинанието губи смисъл и е обречено на неуспех.  На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия - Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.  Два...

Read more

Платформа за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса

06-12-2024 Hits:491 Дейности

  Националният център за информация и документация (НАЦИД) изгради Платформа за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса, по проект № BG16RFPR002-1.007 „Платформа за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса чрез надграждането на Регистър за научната дейност, Регистър на академичния състав и Българския портал за отворена наука“, който се реализира с финансовата подкрепа на Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 , съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Платформата е изградена в изпълнение на обявена процедура за фиксирани иновативни грантове, насочени към микро, малки и средни предприятия (МСП) и за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ под формата на иновативни ваучери чрез процедура „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)” . С ваучерите МСП ще бъдат подкрепени за предоставяне на иновативни решения, въвеждане на нови продукти, процеси или услуги в бизнеса, решаване на различни технологични проблеми в областта на дигитализацията, за въвеждане на нови бизнес модели, за прототипиране и други. Те ще получат финансиране във фиксиран размер, с което да заплатят за посочените услуги, предоставени им от доставчици на знания като  публични научни организации, центрове за компетентност, центрове за върхови постижения, СНИРД на София тех парк и научноизследователски инфраструктури от Националната пътна карта за научна инфраструктура, вписани в Регистъра за научноизследователската дейност в Република България (РНД). Такъв доставчик на знания е и Институт по царевицата - Кнежа. Лица за контакти от страна на ИЦ-Кнежа доц. д-р Наталия Петровска доц. д-р Емил Василев доц. д-р Валентина Вълкова  S2B - НАЦИД - Бизнес и научни организации  

Конкурс за прием и обучение на докторанти редовна (1) и задочна (1) форма на обучение за учебната 2024/2025 г.

22-07-2024 Hits:504 Обяви

ОБЯВА    Селскостопанска академия – София обявява конкурс за прием и обучение на докторанти редовна (1)  и задочна (1) форма на обучение – държавна поръчка по научна специалност „Селекция и семепроизводство на културните растения” в Институт по царевицата - Кнежа за учебната 2024/2025 г.  Необходими документи: заявление по образец, автобиография, нотариално заверено копие на диплома за висше образование с приложението (степен „магистър“) или удостоверение за признато висше образование степен „магистър“, ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище.  Такса за кандидатстване – 30,00 лв.  Срокът за подаване на документи е 2 месеца от публикуване на обявата в “Държавен вестник”. Документите се подават в ЦУ на ССА – София, ул. Суходолска № 30, стая № 102, от 9,30 до 16,30 ч. За контакти тел.: 02/8127560. Обявата на конкурса за прием и обучение на докторанти за учебната 2024-2025 г. е публикувана в ДВ, бр. 65 от 2.08.2024 г.   

Докторски програми

02-08-2023 Hits:1859 Дейности

Образователната и научна степен „доктор“ и научната степен „доктор на науките“ се придобиват само във висши училища и научни организации, получили акредитация за обучение в образователна и научна степен „доктор“ от НАОА, при условията и по реда на Закона за висшето образование. Обучението за придобиване на образователната и научна степен „доктор" се осъществява в редовна, в задочна, в самостоятелна или в дистанционна форма на обучение. Редовната и самостоятелната форма на обучение са с продължителност до 3 години, а задочната и дистанционната - до 4 години. Осъществява се по индивидуален и групов учебен план и завършва със защита на дисертационен труд. Конкурси   Институт по царевицата към...

Конкурси

04-08-2023 Hits:1850 За нас

Институт по царевицата - гр. Кнежа към Селскостопанска академия – София, обявява конкурс за заемане на академична длъжност „главен асистент“ в професионално направление шифър 6.1. „Растениевъдство“, научна специалност „Селекция и семепроизводство на културните растения“ - 1 място, със срок 2 месеца от датата на обнародване в Държавен вестник. Документите се подават в ЦУ на ССА – София, ул. Суходолска No 30, стая No 102, от 9 до 17 ч.; тел. за контакти: 02/812 7560.      Обявата е публикуване в ДВ, бр. 67/04.08.2023 година.

 

ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ В НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА ДЕЙНОСТ : 

Създаване на нови хибриди царевица с висок потенциал за добив и качество, от всички групи на зрялост и направления на използване.

Провеждане на комплексни научни изследвания в областта на генетиката, биотехнологиите, селекцията и семепроизводството, физиологията и биохимията.

Разработване на нови агротехнически параметри, елементи и технологии за производство на царевица за зърно, семена и силаж в условията на екологично и устойчиво земеделие.

Разработване на високоефективни и екологосъобразни системи за растителна защита. Използване на агротехнически и биологически средства за опазване на околната среда.

 

НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ИНСТИТУТА ПО ЦАРЕВИЦАТА ПРЕДЛАГА:

Предбазови, базови и сертифицирани семена от царевица;

Сертифицирани семена от основните полски култури – пшеница и ечемик;

Научно обосновани програми за подобряване производството на царевица за зърно, семена, силаж и неговото научно обслужване;

Обучение на кадри (докторантури) в областта на селекцията и семепроизводството на царевицата.

Лекционна, консултантска дейност и лабораторно обслужване.

Национална научна програма „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“

Европейската програма за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+“

Каталог нови хибриди царевица 2024

ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ИНСТИТУТ ПО ЦАРЕВИЦАТА - КНЕЖА ЗА ПЕРИОДА 2022 – 2025 година